Nemzetközi klímavédelmi találkozó

Nemzetközi klímavédelmi találkozó
 „… gyakran azt gondoljuk, nem is biztos, ami történik. Ha a környezetszennyezés és a pusztulás néhány látható jelén kívül csak a felszínt nézzük, úgy tűnhet, a gondok nem is olyan súlyosak,… Ez az elkerülő viselkedésmód segít minket, hogy folytassuk életstílusunkat, megtartsuk termelési és fogyasztási szokásainkat. Ily módon éri el ügyesen az ember, hogy folytathassa összes önpusztító szokását: igyekszik észre sem venni őket, küzd, hogy ne kelljen elismerni őket, halogatja a fontos döntéseket, úgy tesz, mintha semmi sem történne.” /Ferenc pápa: Laudato si’ enciklika/
2017. április 22. és 30. között vettünk részt a Laudato si pápai enciklika jegyében szervezett klímavédelmi projekt második találkozóján az észak-németországi Cloppenburgban a Liebfrauenschule nevű egyházi gimnáziumban. Repülővel utaztunk Hamburgba, ahol a gimnázium két tanára fogadott minket, majd háromórás utazás után érkeztünk az iskolához. Itt vártak a vendéglátó családok, akik külön programokat is szerveztek számunkra.


 A projektmunka sok érdekességet foglalt magába. Ellátogattunk a bremerhaveni Klimahaus elnevezésű hatalmas bemutatóközpontba, ahol a legmodernebb eszközök, díszletek segítségével láthattuk, megtapasztalhattuk, hogy Földünkön mennyi természeti csoda vesz körül minket, amire sokkal jobban kellene vigyáznunk. A virtuális Föld körüli utazás során eljutottunk Svájcba, Szardíniára, Nigerbe, Szamoára, az Antarktiszra és Alaszkába. A valósághűen berendezett termekben minden érzékszervünkkel megtapasztalhattuk a földrajzi terület klímáját, természeti adottságait, az ottani életformát. A feladatunk az volt, hogy kis csoportokban meg kellett vizsgálnunk, hogy milyen hatásai vannak klímaváltozásnak az adott térségben már jelenleg is, és mi várható a jövőben.
A virtuális utazást virtuális jövőtervezés követte a „World Future Lab” teremben. Az érintőképernyős asztaloknál minden kreativitásunkra szükségünk volt, hogy többek közt ésszerűen csomagoljunk be egy hosszabb útra, meghatározzuk egy fenntartható mobiltelefon legfontosabb jellemzőit, megmentsünk egy csendes-óceáni szigetet.
A többi napon témák szerint kisebb csoportokra osztva foglalkoztunk környezetünk problémáival. Több lehetőség közül a hulladékcsökkentés, a klímaváltozás, a közlekedés kérdéskörét választottuk. A témák feldolgozásán, majd a bemutatóján keresztül sok hasznos tapasztalatot és meglepő ismeretet szereztünk. Például a virtuális víz fogalmának megismerésekor szembesültünk azzal, hogy mindent figyelembe véve, egy szelet kenyérhez 50 liter, egy csésze kávéhoz pedig 140 liter vízre van szükség. Az is újdonság volt, hogy egy fagyasztott ételből készült vacsora körülbelül egy 15 km-es autózással egyenlő mennyiségben járul hozzá a klímaváltozáshoz. Jó példaként hallottunk arról, hogy Németországban újabban jelentős kedvezményeket lehet igénybe venni a vonattal történő utazásokhoz, ami sokkal környezetkímélőbb, mint az autózás. Egy másik csoportban használt ruhákból varrtunk újabb ruhákat, amelyekkel kirakatbabákat öltöztettünk fel.
Két napot városnézéssel töltöttünk el, Bréma és Osnabrück nevezetességeit néztük meg. Az utóbbi városban ellátogattunk abba az épületbe, ahol a harmincéves háborút lezáró vesztfáliai béke egyik szerződését írták alá. Megtekintettünk két templomot, illetve egy múzeumban Felix Nussbaum, a nemzeti szocializmus idején élt, majd Auschwitzban meghalt zsidó festő műveit néztük meg. A képeken átszűrődő azonosságkeresés, az üldözöttség érzése, a szenvedés mindenkit mélyen megérintett.
Egyik napon ellátogattunk a cloppenburgi városházába, ahol az alpolgármester köszöntötte a találkozó résztvevőit, majd mindenki ajándékcsomagot kapott. Ezután a helyi falumúzeumba mentünk, ahol bepillanthattunk a két-három évszázaddal ezelőtti vidéki élet mindennapjaiba. A napot közös bowlingozással, éttermi vacsorával zártuk.
A búcsúestet igeliturgia előzte meg, ahol az olvasmányok is a találkozó témájához kapcsolódtak.
Kísérő tanáraink Herkovits Katalin tanárnő és Galambos Miklós tanár úr voltak.
A találkozón Papp Hanna Róza 8,b, Bakos Júlia, Bakos Lili, Czékmán Flóra, Édes Virág, Tihanyi Lilien, Mádi Rebeka, Berkes Axel és Horváth Károly 9.b osztályos tanulók vettek részt.
 
 
Horváth Károly 9.b
Galambos Miklós
 
2017.05.26