Sajtótájékoztató a jubileumi ünnepségekről

Sajtótájékoztató a jubileumi ünnepségekről
 Székesfehérváriak sokaságának jelenti „Az iskolát” az egykori József Attila, ma Ciszterci Szent István Gimnázium - mondta Vargha Tamás honvédelmi államtitkár, aki diákja és pedagógusa is volt az intézménynek. A három évfordulót kiegészítve arról beszélt, hogy 1992 és 1994 között került vissza újra a ciszterci rend fenntartásába a gimnázium. Vargha Tamás köszönetet mondott a város akkori polgármesterének, Balsay Istvánnak, akinek kulcsszerepe volt a fenntartóváltásban. Az államtitkár arra kérte a székesfehérváriakat, az egykori józsefes és a mai ciszteres diákokat, hogy kapcsolódjanak a jubileumi ünnepségekhez.


 A fenntartó Ciszterci Rend képviseletében Dékány Árpád Sixtus zirci főapát vett részt a sajtótájékoztatón, aki a lelki értékek megtartásának fontosságáról szólt a sajtótájékoztatón. Elmondta: „Az iskola léte bizonyítja azt, hogy az igazi, örök értékekre alapozott társadalmi felfogás, életforma és szociális gondolkodás maradandó, és minden vihart túl tud élni!” A főapát köszönetét fejezte ki azoknak a szülőknek, akik bíztak az intézményben, és az elmúlt években az iskolára bízták gyermekeik nevelését. Ugyancsak köszönetét fejezte ki azoknak a pedagógusoknak és közszereplőknek, akik emberi és szakmai helytállásukkal segítették az intézményt. Hozzátette: a Ciszterci Gimnázium kiállta a történelmi viharokat, és ma is komolyan veszi küldetését.
 
Balsay István, a Ciszterci Diákszövetség elnöke Szent István városának szellemiségére hívta fel a figyelmet. Elmondta: 1992-ben Székesfehérvár elsőként jelentkezett, hogy az önkormányzat visszaadja az egyháznak az iskola fenntartását. Balsay István egy Deák Ferenc idézetet olvasott fel, mely szerint: „Amit erő és hatalom elvesz, azt idő és kedvező szerencse ismét visszahozhatják. De miről a nemzet, félve a szenvedésektől, önmaga lemond, annak visszaszerzése mindig nehéz, s mindig kétséges.” Balsay István úgy látja: ragaszkodnunk kell múltunk minden olyan eleméhez és értékéhez, melyet a hatalom elvett. A Ciszterci Diákszövetség elnökeként invitálta a jubileumi programokra az intézmény egykori tanítványait és pedagógusait.
 
„Gimnáziumunk a rendhez tartozó iskolák közösségeként részese a ciszterci rendnek. A ciszterci szellemiség azért él kilenc évszázada, mert képes volt mindig megújulni. Gimnáziumunk a rend minden próbát kiállt tradíciójára támaszkodva végzi az új, korszerű és sokat ígérő iskolaépítő és iskolaszervező munkáját. Természetesen az ünnepléssel együtt emlékezünk is azokra - pálos szerzetesekre, jezsuita és ciszterci atyákra - akik oly sokat tettek a város szellemi kultúrájának fejlesztése terén. Ugyancsak emlékezünk azokra a kiemelkedő egyéniségekre, akikre méltán büszkék vagyunk! Ilyenek volt Marosi Arnold szerzetes tanár, muzeológus, a Szent István Király Múzeum alapítója, első igazgatója, illetve a nagy tanítványok: a költőkirály, Vörösmarty Mihály, Ybl Miklós építész, Semmelweis Ignác orvos, az anyák megmentője és Gróf Klebelsberg Kunó, a Bethlen-kormány legendás kultúrpolitikusa.” - hangsúlyozta Orosz Ágoston, a gimnázium igazgatója.
 
Programok:
XI. 4.- Urbán János egykori diák, matematikus emléktáblájának avatása
XI. 5. - Jubileumi gála a Vörösmarty Színházban
XI. 6. - Fotópályázat eredményhirdetés
XI. 7. - Ciszterci címerek és Szent Korona-makettek kiállítása
XI.8. - Az emlékhetek ünnepélyes megnyitója
XI.8. - Szentmise a főapát celebrálásával
XI.8. - Fő ünnepség, amely szentmisével kezdődik, majd ünnepi megemlékezés és emléktábla avatás lesz a jubileumok tiszteletére. Fogadás és ünnepi műsor a Szent István Művelődési Házban a meghívott vendégeknek.
XI.13. – Akiről ma emlékezünk meg - Klebelsberg Kunó szobrának avatása az intézmény előtt
Iskolatörténeti vetélkedő igen nagy számú résztvevővel
XI.15. - Vörösmarty szavalóverseny
 
Székesfehérvár alpolgármestere, Róth Péter a sajtótájékoztatón arra hívta fel a figyelmet, hogy az intézmény, amely a török idők vége óta fennáll Székesfehérváron, mindig fontos szellemi műhelye volt a városnak. Mint mondta, így van ez ma is, hiszen jövendő fehérvári nemzedékek tanulnak itt, akik remélhetőleg tudásukkal, emberségükkel gazdagítják majd a várost. Róth Péter kiemelte: „Önkormányzatunk büszke arra, hogy támogathatja a Ciszterci Szent István Gimnáziumot, és az iskola fenntartóját, a Zirci Apátságot is.”
 
2013.10.16